Glasnik Svetog Jurja broj 3.

O svecima

(stranica 19.)

 
 

Piše: Jurica Kos

 

 

 

SVETI  JURAJ

 

«Taj  je vitez na konju

Pobijedio zločestog zmaja

Što je mnogima stajao

Često na putu do raja.»

Sveti Juraj bio je časnik u rimskoj vojsci u doba cara Dioklecijana.

U Rimskom Carstvu kršćanska religija nije bila dopuštena, pa su mnogi kršćani stradali za svoju vjeru. Za vrijeme progona kršćana, pomagao je uhićenima, dok i sam nije bio uhićen, mučen i ubijen 303.g. u Palestini. Kao mučenik za kršćansku vjeru, proglašen je svetim.

Postao je jako popularan u cijelom svijetu, uzor kršćanskog viteza. Jedan je od najštovanijih svetaca Crkve. Već u  4. stoljeću u Siriji nalazimo crkve njemu posvećene. U Carigradu, Grčkoj, Rusiji, Engleskoj, Škotskoj izgrađene su crkve njemu u čast.

Štovatelji  ga slave kao zaštitnika vitezova – ratnika. I naša župa Sveti Juraj u Trnju slavi ga kao svog zaštitnika – njegov kip nalazi se na glavnom oltaru u župnoj crkvi.

A slavimo ga na njegov blagdan 23. travnja i kao donosioca proljeća (stoga ga u nas zovu i Zeleni Juraj).

Najčešće je naslikan na konju, u viteškom oklopu, kako ubija zmaja.

Zmaj je simbol zla, pa je narod o Jurju  ispleo razne legende. Tako je u 13. stoljeću nastala legenda o zmaju, kraj grada Silene (u Libiji). Pokraj kraljevskog grada bilo je veliko jezero, a u jezeru zmaj ljudožder, čiji je otrovni dah izazivao smrt u gradu kada bi mu se zmaj približio. Da bi zmaja držali podalje od grada, građani su mu  svako jutro donosili dvije ovce, koje bi zmaj progutao. Kad su ovce ponestale, kao žrtvu  prinosili su jednog mladića ili djevojku, koje kocka odabere. Najzad, na red je došla i kraljeva kćerka, jedinica. Obučena u bijelu, svečanu haljinu, kao da ide na vjenčanje, mlada je princeza plačući, išla sama prema jezeru, moleći molitve svoje nekršćanske vjere. Kralj i građani, okupljeni na zidinama svoga grada, pratili su njezin odlazak očekujući pojavu zmaja i njegovo gutanje djevojke. Iznenada se pojavio vitez na konju s kopljem i mačem u rukama. On joj reče da će je spasiti ako napusti svoje nekršćansko vjerovanje i prihvati kršćansku vjeru. Princeza obeća da će odsada vjerovati u jedinog i pravog Boga,  koji ga poslao da je spasi. Juraj je ubio zmaja, privezao ga  svojim pojasom oko vrata i kao psa na uzici, doveo u grad. Kralj mu je kao nagradu nudio razne darove i pola svoga kraljevstva. Ali sveti Juraj nije htio primiti te darove. Bilo mu je dovoljno to što  su se kralj i njegovi podanici pokrstili i obratili na kršćanstvo.

Legenda nosi pouku da se od loših vladara (zmajeva) narod može spasiti primivši kršćanstvo.

 

Ù Povratak na stranicu Glasnika  Ù

F Povratak na župnu stranicu  F