Covid-19

Preporuke za crkve i molitvene prostore

Boravak u crkvi i u drugim molitvenim prostorima. Boravak se mora organizirati na način da bude vremenski skraćen koliko je to moguće te da se osigura u što većoj mjeri fizičko distanciranje sudionika (vjernika, svećenika i liturgijskih poslužitelja) kao i pojačana osobna higijena i higijena prostora.

Vjerske obrede može se obavljati i na otvorenome ili kojem drugom prikladnom prostoru.

2 m udaljenosti u klupama i u prostoru
Neophodno je održavati udaljenost između svih sudionika od najmanje dva metra prilikom ulaska i izlaska iz crkvenih objekata te unutar same crkve ili drugog molitvenog prostora, neovisno o tome sjedi li se u klupama, stoji li se ili se čeka u redu za vrijeme liturgijskog slavlja ili obreda. Za članove zajedničkog kućanstva nije potrebno da budu odvojeni dva metra jedno od drugih u klupama.

Pri ulasku i izlasku sudionici trebaju dezinficirati ruke.

Bez blagoslovljene vode na ulazu

Nema molitvenika ni pjesmarica

Nema pružanja ruku

Označivanje sjedećih mjesta

Po mogućnosti na otvorenom prostoru

Redoslijed ulaska i izlaska
Predlaže se da sudionici ulaze jedan po jedan na način da prvi koji ulazi zauzima najudaljenije mjesto u crkvi ili drugoj molitvenoj prostoriji, gledajući od vrata, i tako po redu.

Ako je moguće, preporučuje se da barem pojedini vjernici zauzimaju točno određena i uvijek ista mjesta.ž

Treba izbjegavati dodirivanje usta, nosa, očiju i lica rukama.

Kod kašljanja i kihanja prekrivaju se usta i nos laktom ili papirnatom maramicom

Ne treba dijeliti čaše, drugo posuđe i druge predmete s drugim osobama.

Maske za lice
Preporučljivo je koristiti zaštitne maske preko usta i nosa tijekom boravka u zatvorenom prostoru. To posebno vrijedi za svećenika kod podjele pričesti te za osobe zadužene za prikupljanje milostinje.

Prozračivanje prostora

Čišćenje se provodi u vrijeme kada su vjernici odsutni.

Dezinfekcija ruku svećenika
Obvezna je dezinfekcija ruku svećenika – djelitelja svete pričesti prije samog čina podjeljivanja svete pričesti.

Sveta pričest na ruke

Mjere za ispovijed
Za ispovijed se preporučuje prostor (crkva ili sakristija ili dvorana ili drugi odgovarajući molitveni prostor) gdje je moguće ostvariti preporučeni fizički razmak između vjernika.

Nema kateheze

Nema zborskog pjevanja

Postupak prikupljanja milostinje neka se prilagodi tako da vjernici ne dolaze rukama u kontakt s košaricom u koju prikuplja novac.

Ograničen broj sudionika na primanju sakramenata i nošenje maski
Sakramenti vjenčanja, krštenja i drugi obredi odvijaju se na način da za svaku osobu bude omogućeno 4m2 prostora s prethodno navedenim razmakom od najmanje 2 metra između osoba. Svećenik, kumovi i ostale osobe koje neminovno dolaze u bliži kontakt preporučuje se da nose maske za lice, dok se fizički kontakt posebno s malim djetetom od strane osoba koje nisu roditelji izbjegavaju. Obredne geste koje pretpostavljaju nužnost dodira potrebno je svesti na najmanju moguću mjeru.

Malo dijete ne nosi masku zbog opasnosti od gušenja.

Bez fizičkih kontakata
Bliske fizičke kontakte (rukovanje i ljubljenje) prilikom čestitanja je neophodno izbjegavati.

www.koronavirus.hr

29. svibnja 2021.

OSTALE PREPORUKE ZA SPROVOD PROČITAJTE NA STRANICI HZJZ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------